Běžné problémy

Při léčbě rovnátky můžete narazit na některé neočekávané problémy mezi kontrolami. Níže jsou uvedeny příklady obvyklých problémů a způsoby, jak postupovat, pokud se u Vás objeví. Pokud zde Váš problém není uveden, volejte naší ordinaci a my Vám poradíme, popřípadě nabídneme co nejbližší termín návštěvy.

Ze zubu se vám uvolnil kroužek nebo zámek – udržujte místo čisté, co nejdříve si zavolejte pro termín návštěvy, zcela uvolněné součásti aparátu se snažte uchovat a přinést s sebou, ostré části případně kryjte voskem.

Zakončení drátěného oblouku je ostré, případně píchá do tváře – prstem zkuste drátek přitlačit k zubu, nepodaří-li se Vám problém vyřešit, volejte si pro termín do ordinace, zatím používejte ochranný vosk.

Ztratili jste barevnou gumičku vázající zámek k oblouku – volejte si do ordinace pro termín návštěvy.

Pociťujete mírnou citlivost až bolestivost zubů – mírnou bolestivost při ortodontické léčbě je třeba očekávat. Obzvláště několik dní po nasazení aparátu a dále po pravidelných kontrolách, kdy dochází k aktivaci součástí aparátu. Tyto nepříjemné pocity je možné mírnit analgetiky, nejlépe Paralenem. Pokud jsou Vaše zuby citlivé, upřednostňujte měkkou stravu.

Ústní hygiena

Úspěšná ortodontická léčba – zdravé zuby a krásný úsměv - je výsledkem týmové práce mezi Vámi, Vaším ortodontistou a Vaším zubním lékařem. Vy, jako pacient, ovšem hrajete klíčovou roli. Je nezbytné udržovat perfektní ústní hygienu, a i když s nasazenými rovnátky bude správná péče o zuby vyžadovat trochu více času a úsilí, umožníte tím nejlepší možné výsledky Vaší ortodontické léčby.

Jak čistit?

Pokud jste dosud nenavštívili dentální hygienistku, je vhodné se k ní před ortodontickou léčbou objednat. Poradí Vám s výběrem pomůcek ústní hygieny vhodnými právě pro Vaše zuby a ústa. Dále Vám odstraní zubní kámen, popřípadě pigmentace. Po nasazení rovnátek s Vámi nacvičí používání zubních kartáčků a dalších hygienických pomůcek, tak, aby Vaše rovnátka zůstala čistá a lesklá a tím pádem i maximálně funkční. Používejte měkký zubní kartáček. Vzhledem k tomu, že čištění rovnátek způsobí rychlejší opotřebení zubního kartáčku, věnujte pozornost jeho pravidelným výměnám. Čistěte pečlivě všechny součásti aparátu a všechny plochy zubů, včetně přechodu dásně na zub. Špatně přístupná místa dočistěte jednosvazkovým (solo) kartáčkem. Mezizubním kartáčkem větších rozměrů čistěte prostor pod drátěným obloukem spojujícím zuby. Rovnátka nebrání v běžném používání mezizubních kartáčků. Je vhodné čistit i jazyk. Používání zubních nití se může zdát s rovnátky složité, ovšem po poradě a nácviku s dentální hygienistkou a trochou praxe to jistě zvládnete. Jednou za týden vyčistěte zuby a mezizubní prostory fluoridovým preparátem (např. Elmex gelée), který koupíte v lékárně. Při čištění buďte pečliví, nespěchejte. V dobře osvětleném zrcadle vždy zkontrolujte jednotlivé součásti aparátu, včas tak odhalíte uvolněný zámek, či kroužek a včasnou nápravou v ordinaci tak zbytečně neprodlužujete čas Vaší léčby. Přístroje, jako je zubní kartáček Sonicare, či ústní sprcha Vám mohou pomoci při správném dodržování ústní hygieny.

Jídlo

Je důležité uvědomit si, že konzumace některých potravin může rovnátka poškodit. Pamatujte, že každý uvolněný zámek může prodloužit léčbu i o několik měsíců. Zde uvádíme některé příklady potravin, kterým byste se měli raději vyhnout: tvrdé potraviny (topinky, kukuřičné lupínky, ořechy, led), karamely, popcorn, žvýkačky. Tvrdé ovoce a zeleninu jako je jablko nebo mrkev nakrájejte na malé kousky a vkládejte do úst. Po každém jídle si vyčistěte zuby zubním kartáčkem! Vyvarujte se vkládání cizích předmětů do úst (např. tužky) – nákusem může dojít k uvolnění zámku.